Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konferencja naukowa SOSW Jurki 2014.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu świętujemy pożegnanie zimy i nadejście wiosny.
Od lat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach zgodnie z tradycją świętujemy pożegnanie zimy i nadejście wiosny. Organizatorem tegorocznej zabawnej i radosnej imprezy byli: p .Monika Nerlo, p. Monika Górniewicz, p. Justyna Wyrzykowska p. Tomasz Szewczenko, a także Samorząd Uczniowski .
Według starodawnych polskich zwyczajów wiosny należy wypatrywać od 19 do 25 marca ,dlatego też obchody Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbyły się 25 marca, czyli w Dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się konkursy i zabawy. Wśród dzieci nie zabrakło „wiosennych przebierańców”. Dzięki temu modlimy spotkać kwieciste wiosny i wiosenki, klaunów, Zorro, spajdermenów i kowbojów.
Najpierw wspólnie przypomnieliśmy sobie tradycje i obrzędy dotyczące Pierwszego Dnia Wiosny. Następnie klasy pod okiem nauczyciela wykonały Marzanny z ekologicznych materiałów (papier toaletowy, gazety, szary sznurek, patyki, itp.). W programie uroczystości nie zabrakło również zagadek o tematyce wiosennej, za rozwiązanie których dzieci otrzymywały cukierki.
Tradycją naszej szkoły jest przekazywanie w tym dniu „Miotły antywagarowicza” klasie, która uzyskała od początku roku szkolnego najwyższą frekwencję. W tym roku była to klasa V a, której przedstawicielka odebrała miotłę i obiecała wymiatać wagarowiczów z klas.
Wszyscy, mimo pochmurnej pogody udaliśmy się także do ogniska, aby przy śpiewie piosenek i okrzykach pożegnać zimę i symbolicznie spalić wykonane Marzanny. Dzieci wysłuchały listu od Pani Wiosny, w którym otrzymały wskazówki i porady na tę porę roku. Z wiosenną piosenka na ustach udały się na przygotowany poczęstunek przez panie kucharki- smażone kiełbaski .
Posileni ciepłym posiłkiem, uczniowie wykonywali zadania manualno- zręcznościowe rywalizując o tytuł Super Klasy. Następnie zaprezentowali swoje prace przed całą publicznością szkolna oraz jury. Odbyła się parada Wiosen oraz pokaz wiosennych kwiatów. Na zakończenie jury wyłoniło zwycięazcę. Dyplom i order Super Klasy otrzymał oddział przedszkolny. Wszyscy zostali pochwaleni za pomysłowość i zaangażowanie oraz poczęstowani słodkościami . Obchody wiosenne 2014 roku upłynęły w miłej, radosnej i wiosennej atmosferze.
Justyna Wyrzykowska i Monika Nerlo
12 marca 2014 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jurkach był gospodarzem II Edycji Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. Wzięli w nim udział uczniowie ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Jurkach i z Nowego Miasta nad Pilicą.
Organizatorem i pomysłodawcą już po raz drugi był Pan Stanisław Karczewski
– Wicemarszałek Senatu RP.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście. Wśród nich byli między innymi:
Wicemarszałek Senatu – Stanisław Karczewski
Starosta Powiatu Grójeckiego - Marian Górski
Skarbnik Powiatu – Jadwiga Ostrowska
Wójt Gminy Pniewy – Wiesław Nasiłowski
Przewodniczący Rady oraz Radni gminy Pniewy, dyrektorzy szkół z Gminy Pniewy wraz
z uczniami.
Ksiądz Proboszcz Parafii w Jeziórce – Wojciech Kołakowski
Ksiądz Mirosław Kurek z Parafii pod wezwaniem Świętych Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego w Warszawie
Stanisław Sitarek, Adolf Maciak – Radni Powiatu Grójeckiego
Pan Stanisław Karczewski już kilka godzin po imprezie tak napisał na facebooku:
„To były niezwykłe chwile. Uczestnicy ze swoimi prezentacjami dostarczyli nam wielu wzruszeń i wspaniałych emocji. Przewidziane były dwie główne nagrody - wyjazdy do Brukseli, nie mniej jednak, kiedy obejrzeliśmy pracę Małgorzaty Michalskiej o „Ince”, moim obowiązkiem stało się zorganizowanie dodatkowego biletu. Przed chwilą otrzymałem telefon
z biura posła Janusza Wojciechowskiego i udało się! Małgorzata, razem z Hubertem Darnowskim, którym przygotował wyjątkową prezentację o „Żołnierzach Wyklętych” i zajął
I miejsce oraz Iloną Stępniak, która mówiła o „Drągalu”, pojadą do Brukseli. Zasłużyli na te nagrody, zasłużyli na wyrazy uznania i podziw. Jestem dumny, że mogę współpracować z tak wspaniałymi młodymi ludźmi. To dla mnie prawdziwy zaszczyt”.
Wymienieni uczniowie, ku ogromnej uciesze, wyjeżdżają na 5 dni do Brukseli już
21 marca. Pozostali uczestnicy otrzymali aparaty fotograficzne firmy Sony.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz tym, którzy włączyli się
w przygotowanie i sponsorowali ten piękny dzień w Jurkach.
Dyrekcja, nauczyciele
oraz uczniowie SOSW
w Jurkach
Moduł Samorząd szkolny został zmodyfikowany
Moduł R. szk. 2012/2013 został zmodyfikowany
Moduł Wychowawcy internatu został zmodyfikowany
W dniu 05 lutego 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach odbył się Turniej w Tenisa Stołowego Uczniów Niepełnosprawnych.
Wzięła w nim udział młodzież z:
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomiu
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie
Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu
W turnieju uczestniczyli chłopcy i dziewczęta łącznie 28 zawodników. Imprezę sportową rozpoczęła Wicedyrektor Ośrodka p. Katarzyna Pobocha, która dodała otuchy zawodnikom i zachęciła ich do zdrowej rywalizacji.
Rozgrywkom sędziowali uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Grójcu. Turniej rozegrano systemem do dwóch przegranych meczy. Podczas rozgrywek panowała miła atmosfera i „duch” gry fair-play. Uczestnicy mieli możliwość zintegrowania się, poznania metody organizacji czasu wolnego jaką jest gra w tenisa stołowego, a przede wszystkim rozwijali swoją sprawność fizyczną, cechy motoryczne i zainteresowania.
W klasyfikacja końcowej:
Dziewczęta młodsze:
I m. – Paulina Rutkowska
II m. – Klaudia Markiewicz (Jurki)
III m. – Patrycja Płatek (Jurki)
Dziewczęta starsze:
I m. – Natalia Zawadzka (Jurki)
II m.- Karolina Kwiatek (Radom)
III m.- Justyna Kulczycka (Huta)
Chłopcy młodsi:
I m. – Damian Pawlina (Huta)
II m. – Michał Wojna (Jurki)
III m. – Bartłomiej Starnawski (Nowe Miasto)
Chłopcy starsi:
I m. – Damian Szczepański (Radom)
II m. – Sylwester Matysiak (Nowe Miasto)
III m. – Łukasz Wojna (Jurki)
Uczestnicy zawodów, opiekunowie oraz sędziowie na stołówce szkolnej zjedli obiad i zostali poczęstowani pączkami zasponsorowanymi przez p. Czesława Dojutrka.
Na zakończenie zawodów rozdano dyplomy, medale oraz indywidualne nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik zawodów otrzymał słodki upominek.
Serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Grójcu, dla pana Czesława Dojutrka za dostarczenie pączków na zawody.
Organizator i odpowiedzialni za turniej:
Tomasz Szewczenko, Justyna Wyrzykowska i Iwona Legucka
SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE ZAJĘCIA WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU W SOSW W JURKACH
Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.
Paulo Coelho
28 stycznia 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju w pierwszym semestrze roku szkolnego 2013/2014. W spotkaniu wzięli udział terapeuci wczesnego wspomagania rozwoju, rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach i wicedyrektor p. Katarzyna Pobocha.
W pierwszej części spotkania psycholog p. Anna Szymczak i rehabilitantka p. Justyna Wyrzykowska przedstawiły prezentację multimedialną na temat typowego rozwoju społeczno-emocjonalnego i ruchowego dziecka. Terapeutki przedstawiły sposoby stymulowania rozwoju dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem warunków domowych. Zachęcały rodziców do wykorzystania sytuacji dnia codziennego, takich jak: nakrywanie do stołu, robienie zakupów czy spacer do rozwijania umiejętności dzieci. Wyjaśniły również celowość wybranych ćwiczeń zawartych w indywidualnych programach wczesnego wspomagania rozwoju. Następnie pedagog p. Beata Rajter zaprezentowała, przygotowane według własnego pomysłu, ekozabawki. Do ich wykonania wykorzystała materiały wtórne dostępne w każdym domu, np. pudełka, słomki, butelki, zakrętki, foremki, tacki itp.. Ekozabawki sprawdziły się doskonale podczas dziecięcych zabaw w Ośrodku, dlatego też rodzice zostali zainspirowani do ich tworzenia wspólnie z dziećmi w domu. To wspaniała okazja do budowania rodzinnych więzi.
Specjaliści tworzący Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka omówili, indywidualnie z rodzicami, postępy ich dzieci i wyznaczyli zakres oddziaływań terapeutycznych na nowy semestr. Był to czas na wymianę spostrzeżeń, doświadczeń, informacji między rodzicami a terapeutami. Miła atmosfera towarzysząca spotkaniu, sprzyjała także nawiązaniu pozytywnych kontaktów między rodzicami dzieci. Zaowocowało to rodzicielską inicjatywą w postaci pomysłów na scenariusz następnego spotkania.
Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Jurkach
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Turniej w Tenisa Stołowego Uczniów Niepełnosprawnych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE ZAJĘCIA WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU W SOSW W JURKACH.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Metody pracy SOSW Jurki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs czystości - podsumowanie - 20.06.2013.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Płocka - 22.06.2013.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Występ pracowników SOSW Jurki w PSP 1 i PSP 2 w Grójcu.