Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wybory do Samorządu Szkolnego.
W czwartek, 25 września 2014r. w szeregi wychowanków grup wychowawczych przyjęliśmy trzech nowych uczniów: Bartosza Taraszewskiego, Sebastiana Kordasa i Krzysztofa Modrzyńskiego. Zgodnie z tradycją ”kotki” musiały wykazać się sprytem, zwinnością i wiedzą podczas konkurencji otrzęsinowych. Tak więc musieli dać próbkę głosu kota, zjeść kawałek cytryny (z uśmiechem na ustach), zaśpiewać popularną piosenkę (disco polo) do melodii ludowej, bez użycia rąk zapisać imiona wychowawców swojej grupy. Podczas quizu dotyczącego wiedzy na temat Ośrodka i jego pracowników pomocą służyli im starsi wychowankowie. Wzbudzającą wiele pozytywnych emocji, a także śmiechu okazała się konkurencja, w której wychowankowie musieli jak najszybciej przynieść p. Kasi różne fanty (kasztana, kawałek papieru toaletowego czy klucze wychowawcy). Wymagało to niebywałego refleksu i szybkości. Po zmaganiach (które na zdjęciach uwiecznił p. J. Adamiak) uczestnicy mogli ugasić pragnienie sokami i napojami od sponsorów: firmy Emig i Eco Fruit. Zostali także nagrodzeni słodyczami od naszego wieloletniego sponsora - Firmy Ferrero.
Zgodnie z naszą tradycją nowicjusze powtarzali tekst ślubowania, a pozostali wychowankowie zgodnym chórem im wtórowali. Mieli okazję przypomnieć sobie to, co ślubowali przed laty…
„My Koty Łaciate przysięgamy na mamę i tatę oraz na Bolka i Lolka, że obca nam będzie swawolka. W związku z tym ślubujemy:
Nie uciekać przed Panią Kierownik, gdy przed oblicze swe woła.
Miłować wychowawcę swego jak siebie samego.
Na stołówce zupkę mleczną spożywać i cicho się zachowywać.
Dbać o higienę każdego wieczora – lecz nie po dziesiątej, bo to nie ta pora!
Na nauce własnej pilnie się uczyć i na ploteczki już się nie włóczyć.
O 21 uzębienie wyszczotkować, paciorek zmówić i do wyrka startować.
Do szkółki pilnie uczęszczać i wiedzę swą zagęszczać.
Upragnioną kolację spożywać i cierpliwości wychowawców nie nadużywać.
Powyższych przykazań przestrzegać sumiennie, gdyż są niepodważalne i święte !!!”
Po ślubowaniu cała brać jurkowska bawiła się na dyskotece, przy dźwiękach dobrze znanej i lubianej muzyki.
Organizatorzy: K. Byliniak, K. Dąbrowska,
A. Jaszke , A. Przybysz.
7 września 2014r. uczestniczyliśmy w Dożynkach Powiatu Grójeckiego, które odbyły się w Lewiczynie. Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do uroczystości, już od pierwszych dni nowego roku szkolnego. Podczas dożynek braliśmy udział w konkursach na najpiękniejsze stoisko i najlepszą potrawę regionalną. Dlatego też uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej o profilu kucharz przygotowali pod nadzorem pani Elżbiety Różańskiej przepyszny smalec, natomiast uczniowie klas przysposabiających do pracy pod opieką pani Beaty Furmańskiej i Bani Bogusławy Lisowskiej przygotowali chlebki i rogaliki. Nie mogło zabraknąć podczas promocji naszej placówki na stoisku w Lewiczynie prac uczniów zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku blacharz – przepięknej metaloplastyki, która powstaje pod nadzorem nauczyciela praktycznej nauki zawodu p. A. Rusinowskiego. Dużym uznaniem podczas imprezy cieszyły się także prace plastyczne naszych wychowanków, nad powstaniem których czuwa p. W. Lewandowska. Na naszym stole pojawiły się również przepyszne ciasta, których wykonaniem zajęła się p. J. Basińska. Nasi nauczyciele – p. K. Byliniak, p. K. Jopek i p. K. Dąbrowska wsparli nasz Ośrodek użyczając przetworów ze swoich spiżarek ( grzybki marynowane, ogórki kiszone ), które stanowiły znakomity dodatek do pajdy chleba ze smalcem.
Naszą placówkę podczas obchodów dożynkowych godnie reprezentowali M. Majewska, K. Witkowska , N. Zawadzka , N. Głowa, A. Durka i M. Leszko wraz z nauczycielami p. N. Rybickim, p. U Kaniewską , p. K. Jopek , p. K. Byliniak i p. K. Dąbrowska. Wyjazd ten nie byłby możliwy gdyby nie przychylność naszego wspaniałego kierowcy i wieloletniego pracownika naszego Ośrodka P. E. Kozłowskiego. Razem z nami byli także absolwenci naszej szkoły ( P. , U. Durka ) .
Wychowankowie pod opieka nauczycieli mieli okazję oglądać gminne stoiska dożynkowe, zwiedzili także tamtejszy cmentarz i poznali historię związaną z Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, którą pokrótce przedstawiła im p. K. Dąbrowska – parafianka kościoła w Lewiczynie.
Mimo iż nie zdobyliśmy nagród głównych czujemy wielką satysfakcję z udziału w imprezie , gdyż spotkaliśmy się z uznaniem i podziwem społeczeństwa lokalnego.
Dlatego wielkie dzięki kierujemy do wszystkich wymienionych wyżej nauczycieli , wychowanków i pracowników Ośrodka – bez was nie wyszło by tak jak wyszło , a także do p. M. Pacholskiej, która udostępniła dekoracje, p. M. Kacprzak za pomoc w gromadzeniu materiałów na stoiska, p. M. Górniewicz za stroje oraz p. A. Przybysz za pomoc w organizacji.
Organizatorzy
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dożynki Powiatu Grójeckiego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Integracyjny Turniej w Piłce Siatkowej.
Jurki, 11.06.2014 r.
Sprawozdanie
Integracyjny Turniej
o Puchar Starosty Powiatu Grójeckiego
w Piłce Siatkowej
W dniu 11 czerwca 2014 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach odbył się Integracyjny Turniej o Puchar Starosty Powiatu Grójeckiego w piłkę siatkową.
Turniej rozegrano systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. W skład drużyny wchodziły dwie dziewczyny, które grały przez cały czas trwania zawodów. Turniej rozgrywany był fair-play, była zacięta i wyrównana gra, każdy mecz kończył się wynikiem 2:1 w setach. Panowała miła i sportowa atmosfera. Takich integracyjnych turniejów powinno organizować się więcej.
W klasyfikacji końcowej:
I miejsce Publiczne Gimnazjum w Grójcu
II miejsce SOSW w Jurkach drużyna A
III miejsce SOSW w Jurkach drużyna B
Najlepszym zawodnikiem turnieju okazała się uczennica z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jurkach – Kaja Witkowska - otrzymała puchar i nagrodę rzeczową.
Uczestnicy zawodów i opiekunowie zostali poczęstowani wypiekami zrobionymi przez uczniów SOSW w Jurkach w ramach praktyk szkolnych.
Na zakończenie turnieju rozdano puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe dla drużyn – piłki do siatkówki, dres, plecak. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki i słodkości.
Organizator:
Tomasz Szewczenko
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu WYCIECZKOWICZE Z JUREK W WARSZAWSKIM ZOO.
WYCIECZKOWICZE Z JUREK W WARSZAWSKIM ZOO
Jan Brzechwa ZOO
Matołek raz zwiedzał zoo
I wołał co chwila: O-o!
Jaka brzydka papuga!
Żyrafa jest za długa!
Słoń za wysoki!
A po co komu te foki?
Zebra ma farbowane żebra!
Tygrys
Chętnie by mnie stąd wygryzł!
Na, a zajrzyjmy pod daszek:
Żółw - tuś, bratku, tuś!
A to? Ptaszek.
Niezły ptaszek -
Struś!
Wreszcie zbliża się do wielbłąda,
Uważnie mu się przygląda
I powiada wskazując na niego przez kraty:
Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!
10 czerwca 2014 roku spod Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach wyruszył autokar pełen ciekawych świata wycieczkowiczów. Były nimi przedszkolaki i pozostałe dzieci objęte zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju SOSW w Jurkach, ich rodzeństwo, rodzice, terapeuci, a także uczniowie młodszych klas ze swoimi wychowawczyniami. Mimo upalnej aury, dalekiej drogi, i głów pełnych emocji zdecydowanie zmierzaliśmy do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Chcieliśmy na własne oczy zweryfikować informacje Matołka zawarte w wierszu Jana Brzechwy Zoo. Tak jak podejrzewaliśmy, nie okazały się one prawdziwe. Spacerując zielonymi alejkami podziwialiśmy zwierzęta w pełnej krasie. Dzieci co chwila zachwycały się, a to zwinnymi małpami, a to groźnym lwem, czy kolorowym pawiem. Z zainteresowaniem przyglądały się rzadko spotykanym okazom, oglądały ich piękne umaszczenie, kryjówki, sposób poruszania się, robiły zdjęcia i wysłuchiwały wydawanych przez zwierzęta odgłosów. Razem odgadywały lub odczytywały nazwy mieszkańców poszczególnych wybiegów. Rodzice i terapeuci mieli okazję zaobserwować jak ich milusińscy radzą sobie w nowej sytuacji, gdyż dla wielu z nich była to pierwsza w życiu wycieczka, a także sytuacja sprzyjająca nabywaniu nowych umiejętności społecznych. Wspólnie i miło spędzony czas umożliwił lepsze poznanie się, wymianę informacji i zintegrował wszystkich uczestników wyjazdu. Była to wspaniała nagroda za pracowicie wypełniony zajęciami rok szkolny 2013/2014 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach.
Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju
SOSW w Jurkach
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DOGOTERAPII.
15 CZERWCA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DOGOTERAPII
Specjalny Ośrodek- Szkolno Wychowawczy w Jurkach o tym dniu pamięta w szczególny sposób. W naszym Ośrodku zajęcia dogoterapii realizowane są już od 3 lat i cieszą się wielkim zainteresowaniem naszych podopiecznych. Wychowankowie pokochali nasze psy terapeutyczne Tori (bokser) i Shilę (cavalier king charles spaniel) wspaniale prowadzone przez terapeutkę Monikę Czwartyńską- specjalistkę w zakresie psychologii zwierząt, dogoterapii, trenerki profilaktyki pogryzień. Dogoterapią AAT (Animal Assisted Therapy) objęte są dzieci z przedszkola, realizujące program wczesnego wspomagania rozwoju, ale i młodzież z gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Zajęcia przynoszą wiele radości tak naszym wychowankom jak i ich opiekunom. A i psy zawsze wyglądają na zadowolone, w końcu taka służba to zaszczyt. Dogoterapia odkrywa pokłady uczuć, emocji, zachowań, które skryte przed światem dopiero w kontakcie z największym przyjacielem człowieka mogą zacząć się uaktywniać i pracować na prawidłowy rozwój człowieka. Wspaniała atmosfera panująca na zajęciach oraz niezaprzeczalne efekty pracy terapeutycznej sprawiają, że zainteresowanie dogoterapią w naszym Ośrodku nie maleje, a możliwość obcowania z Tori i Shilą przynosi wszystkim ogromną radość.
Konferencja naukowa | ![]() |
W dniu 11 kwietnia 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.: „Wiosennie, ludowo, kolorowo”.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół specjalnych. Celem jego było rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci poprzez inspirację sztuką ludową i pięknem wiosennej przyrody, pogłębienie wiedzy na temat twórczości ludowej, wyzwalanie satysfakcji i radości płynącej z twórczości własnej oraz promowanie talentu poprzez umożliwianie prezentacji twórczości plastycznej dzieci i młodzieży szerszym kręgom odbiorców.
W konkursie wzięły udział specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i szkoły specjalne z następujących miejscowości: Jurki, Grójec, Nowe Miasto, Żyrardów, Przysucha, Huta, Radom (SOSW dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących), Kolonia Szczerbacka, Piaseczno, Pruszków, Siedlce, Opactwo, Radom (SOSW dla Dzieci Niesłyszących i Niedosłyszących), Borkowice.
Komisja w składzie:
Wiesława Lewandowska – nauczyciel plastyki SOSW Jurki
Paulina Limfert – prezes Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej
Danuta Mietelska – członek Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej
Agnieszka Kazała – członek Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej
Komisja dokonała analizy i oceny 180 prac i przyznała nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
I MIEJSCA:
Przemysław Szlaga – SOSW Żyrardów
Aleksandra Durka – SOSW Jurki
Jacek Czerwonka – Niepubliczny SOSW Przysucha
Daniel Broniarz – Nowe Miasto
II MIEJSCA:
Sandra Leśniewska – SOSW Huta
Michał Bajor – SOSW dla Dzieci Niesłyszących Radom
Natalia Kulig – SOSW Kolonia Szczerbacka
Kamil Cwalina – SOSW Piaseczno
III MIEJSCA:
Ilona Stępniak – SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących Radom
Sylwia Nalej – SOSW Jurki
Mateusz Łyszkowski – SOSW Pruszków
WYRÓŻNIENIA:
Bartek Zbieć – SOSW Siedlce
Paweł Roszczyk – Niepubliczny SOSW „OPOKA” Borkowice
Paulina Sujecka – Zespół Szkół Specjalnych Grójec
Sebastian Czerwiec – SOSW Opactwo
Marzena Giedyk – Niepubliczne SOSW Przysucha
Barbara Chruścińska – Niepubliczny SOSW „OPOKA” Borkowice
Martyna Bielecka – SOSW Huta
Agata Polewska – SOSW Jurki
Klaudia Wojda – SOSW Opactwo
Paweł Brzozowski i Łukasz Krystian – Nowe Miasto
Marcin Waniak – SOSW Pruszków
Agnieszka Poźniak – SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących Radom
Katarzyna Obłękowska – SOSW Żyrardów
Kinga Olejarczyk – SOSW Huta
Patryk Bień – SOSW Opactwo
Agata Rylska – SOSW Jurki
Mariusz Witkowski – SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących Radom
Hubert Sosnowski – SOSW dla Dzieci Niesłyszących Radom
Adam Świąderski – SOSW Jurki
Barbara Chruścińska – SOSW Nowe Miasto
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom, a także zachęcają do obejrzenia wystawy prac, która znajduje się w budynku szkoły w SOSW w Jurkach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs plastyczny pt.: „Wiosennie, ludowo, kolorowo” - 11.04.2014.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu VI Olimpiada Niepełnosprawnych Sportowców "Pokonaj Siebie".
Dnia 24.05.2014 r. w Jaktorowie k. Grodziska Mazowieckiego odbyła się już VI Olimpiada Niepełnosprawnych Sportowców "Pokonaj Siebie" nie zabrakło na niej sportowców naszego regionu tj uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach.
Nasi młodzi sportowcy już po raz trzeci podbijali serca miejscowych kibiców i organizatorów tej wspaniałej imprezy.
Drużyna SOSW wystąpiła w następującym składzie:
Michał Jasik (II miejsce w rzucie woreczkiem i II miejsce w biegu na czas)
Natalia Zawadzka (I miejsce w biegu na czas)
Sandra Głowa (III miejsce w biegu na czas)
Natalia Głowa
Ewelina Reszka
Był więc grill, grochówka, słodycze, ciepłe i zimne napoje, muzyka i emocje sportowe oraz wspaniała pogoda, a do tego jak widać super wyniki i okazały puchar dla Ośrodka. Wszystkie dzieciaki dostały medale i dyplomy. Sobota w Jaktorowie jak najbardziej się udała co potwierdzają opiekunowie: p. Jacek Adamiak i p. Norbert Rybicki - wychowawcy internatu SOSW Jurki.