Warunki przyjęcia

Oferta edukacyjna SOSW w Jurkach

SZANOWNI PAŃSTWO,

Dyrekcja SOSW w Jurkach ogłasza nabór dzieci i młodzieży na rok szkolny 2015/2016

- WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU

wczesnym wspomaganiem rozwoju może być objęte każde dziecko od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej. Wsparciem objęta jest też rodzina dziecka.

- ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

dla dzieci z upośledzeniem umysłowy stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim,                                         dzieciach ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz z autyzmem, które wymagają                                                     szczególnych form opieki oraz pielęgnacji.

- SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA

klasy   I - III

klasy  IV- VI

dla uczniów  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz         ze sprzężonymi  deficytami rozwojowymi;

- GIMNAZJUM SPECJALNE                                                                                                                   klasy I- III

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz         ze sprzężonymi  deficytami rozwojowymi;

- ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA  SPECJALNA

klasy I - III

dla uczniów  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz ze sprzężonymi deficytami rozwojowymi;

w ZAWODACH:

KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII
1. Uczniowie tego kierunku uczą się przyrządzania posiłków według określonych receptur zgodnych z wymogami racjonalnego żywienia. Oprócz   tego poznają sposoby zabezpieczenia żywności przed zepsuciem, wykonywania przetworów z owoców i jarzyn, wykonywania wyrobów

garmażeryjnych, przygotowywania napojów, deserów, wyrobów cukierniczych

( ciasta, desery).

2. Po ukończeniu szkoły absolwenci mogą podjąć pracę w zakładach żywienia zbiorowego restauracjach, barach, jadłodajniach, stołówkach pracowniczych, szkolnych, szpitalach , sanatoriach.

3. Zajęcia odbywają się w nowocześnie wyposażonej pracowni gastronomicznej.

4. Praca w 6-8 osobowych grupach pozwala na indywidualizację pracy
z uczniem.

5. SOSW zapewnia odbycie praktyki zawodowej oraz bezpłatne podręczniki.

BLACHARZ SAMOCHODOWY

1. Uczniowie tego kierunku uczą się zawodu blacharz samochodowy w 3-letniej zasadniczej  szkole zawodowej przewiduje następujące przedmioty zawodowe: rysunek techniczny, budowa pojazdów samochodowych, technologia napraw blacharskich, techniczne podstawy zawodu, przedsiębiorczość i bezpieczeństwo pracy oraz zajęcia praktyczne.

1. Zadania zawodowe blacharza samochodowego obejmują wykonywanie prac produkcyjnych, remontowo-modernizacyjnych oraz usługowych w zakresie obróbki i kształtowania elementów z blach i profili kształtowych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, przy użyciu maszyn i specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi ślusarskich i monterskich, ręcznych, z napędem mechanicznym z wykorzystaniem przyrządów kontrolno-pomiarowych.

1. Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych, dobrze wyposażonych, pod czujnym okiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu.

- SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Szkoła ponadgimnazjalna dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym i znacznym nie rokujących podjęcia samodzielnej pracy zawodowej.

Uczniowie w czasie 3 - letniej nauki w PdP wykonują prace z zakresu :

- gospodarstwa domowego: (sporządzanie i wydawanie posiłków, wykonywanie przetworów owocowo - warzywnych, pielęgnowanie roślin)
- szycia ręcznego,
- ogrodnictwa
- prac porządkowych

Uczniowie PdP zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne w codziennym funkcjonowaniu tj. komunikowanie się, samoobsługa, dbanie o własne zdrowie
i bezpieczeństwo, posługiwanie się pieniędzmi.

- ZAJĘCIA REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZE

To  forma  spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież z  niepełnosprawnością intelektualną  w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 roku  życia. Zajęcia odbywają się w  dostosowanych  salach,            w niewielkich  grupach, w wymiarze 20 godzin tygodniowo.

Mogą być również  realizowane indywidualnie w wymiarze 10 godzin tygodniowo w domach dzieci.

Uczniowie mają możliwość bezpłatnego zakwaterowania w internacie. W naszym Ośrodku zajęcia prowadzone są przez wysokokwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, wychowawców i terapeutów w dobrze wyposażonych pracowniach oraz gabinetach terapeutycznych.

WARUNKI REKRUTACJI

NABÓR DO SZKÓŁ WCHODZĄCYCH W SKŁAD
SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W JURKACH
TRWA PRZEZ CAŁY ROK SZKOLNY

Warunki przyjęcia do Oddziału Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej Specjalnej, Gimnazjum Specjalnego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Do każdego rodzaju szkół przyjmowani są uczniowie na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

Skierowanie do placówki:

- dla uczniów zamieszkałych w powiecie grójeckim – wydaje Starosta Powiatu Grójeckiego na wniosek rodziców/opiekunów prawnych (do podania należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną),

- dla uczniów spoza powiatu grójeckiego - skierowanie wydaje Starosta Powiatu Grójeckiego na wniosek Starosty Powiatu właściwego dla miejsca zamieszkania ucznia (rodzice składają podanie do Starostwa  w miejscu zamieszkania wraz z orzeczeniem wydanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną),

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy
do złożenia osobistej wizyty w Ośrodku, bądź kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu