Materiały do edukacji zdalnej

Koncepcja funkcjonowania i rozwoju Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach od roku 2019 STATUTY SZKÓŁ Procedura wdrażania i realizacji projektu edukacyjnego WSO Program Wychowawczo-Profilaktyczny SOSW w Jurkach Polityka Ochrony Małoletnich Program Wychowawczo - Profilaktyczny. Rok Szkolny 2024/25 SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCY W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM IM.MATKI WINCENTY JADWIGI JAROSZEWSKIEJ W JURKACH W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Dokumenty szkolne

Procedura wdrażania i realizacji projektu edukacyjnego w gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz prowadzenia sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Postanowienia ogólne wynikające z punktu (§ 21a )rozporządzenia:

 

I Warunki realizacji projektu edukacyjnego

 

  1. Uczniowie Gimnazjum Specjalnego nr 2  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach  obowiązkowo biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.
  2. Udział w projekcie edukacyjnym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów gimnazjum realizujących treści podstawy programowej.
  3. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.
  4. Projekty uczniowskie mogą być realizowane w klasie pierwszej, drugiej i trzeciej.
  5. Uczniowie i rodzice zostaną poinformowani o realizacji projektu edukacyjnego do 30 listopada danego roku szkolnego.
  6. Projekt edukacyjny realizowany przez zespół składający się co najmniej z dwóch uczniów pod opieką nauczyciela obejmuje następujące zadania:
    1. wybranie tematu projektu edukacyjnego przez zespół uczniów przy współpracy z nauczycielem
    2. określenie celów projektu edukacyjnego i zaplanowanie etapów jego realizacji
    3. wykonanie zaplanowanych działań
    4. monitorowanie realizacji projektów przez uczniów przez nauczyciela prowadzącego
    5. publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego(np. na forum klasy, szkoły, na stronie internetowej, na zebraniu z rodzicami)
  7. Informację o stopniu zaangażowania uczniów w prace projektowe nauczyciel prowadzący (opiekun projektu) przekazuje wychowawcy klasy w formie pisemnej najpóźniej na dwa tygodnie przed klasyfikacją roczną.
  8. Wychowawca jest odpowiedzialny za kontrolowanie udziału wychowanków w pracach zespołów i dopilnowanie, aby każdy uczeń w trakcie nauki w gimnazjum uczestniczył w realizacji projektu edukacyjnego.
  9. Informację o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.
  10. W szczególnym przypadku(na prośbę rodziców/opiekunów prawnych) dyrektor może zwolnić ucznia z realizacji projektu edukacyjnego. W przypadku zwolnienia na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie oceny za  wkład w realizację projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
  11. Koordynatorem projektów edukacyjnych jest nauczyciel powołany przez dyrektora. Jego zadaniem jest:
  1. zebranie od zespołów przedmiotowych bądź poszczególnych nauczycieli propozycji tematów projektu, sporządzenie ich listy zbiorczej, przedstawienie jej dyrektorowi i radzie pedagogicznej oraz upowszechnienie w sposób przyjęty w szkole;
  2. monitorowanie stanu realizacji projektów;
  3. upowszechnianie informacji na temat realizowanych projektów;
  4. organizacja publicznej prezentacji projektów;
  5. podsumowanie realizacji projektów i przedstawienie na radzie pedagogicznej sprawozdania zbiorczego na koniec roku szkolnego.

 

II  Zadania dyrektora i nauczycieli

 

  1. W danym roku szkolnym w terminie  do 30 listopada proponowane są  tematy projektów edukacyjnych i przekazywane są  do analizy zespołowi ds. projektu. Zespół ustala listę tematów i przekazuje ja dyrektorowi szkoły do akceptacji.
  2. Temat projektu edukacyjnego  może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjum  lub wykraczać poza te treści.
  3. Dyrektor szkoły akceptuje tematu projektów i powierza wybranym nauczycielom prowadzenie grup uczniowskich realizujących projekt.
  4. Sugestie dotyczące tematów projektów gimnazjalnych mogą pochodzić również od uczniów, rodziców lub innych przedstawicieli środowiska lokalnego.
  5. Uczniowie na zasadzie dobrowolności tworzą grupy projektowe. W przypadku gdy uczniowie samodzielnie nie utworzą grup, takiego podziału dokonują nauczyciel lub wychowawca.
  6. Opiekunem projektu nie musi być nauczyciel uczący w danej klasie.
  7. Konsultacji uczniom realizującym projekt edukacyjny powinni również udzielać,
    w miarę potrzeb i możliwości, nauczyciele innych przedmiotów w szczególności nauczyciel bibliotekarz lub nauczyciel informatyki.
  8. Prezentacja rezultatów projektu musi odbyć się najpóźniej na miesiąc przed klasyfikacją końcoworoczną. Dokładny termin prezentacji opiekunowie zgłaszają zespołowi ds. projektu, który przekazuje tę informację dyrektorowi szkoły.

 

 

Niniejszą procedurę przedstawiono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 28 lutego 2011r.

 

Opracowała: Monika Mikołajczyk                                                          Jurki,dn.28.02.2011r.

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jurkach
    Jurki 32
    05-652 Pniewy
  • Sekretariat : abcde-portal@wp.pl
    (48) 668-64-16

    Internat : 503-745-138

    Administrator strony: Andrzej Chomiuk
    E-mail administratora strony: materialyjurki@gmail.com

Galeria zdjęć