Materiały do edukacji zdalnej

  • Wigilia
    02.01.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia.

  • Wigilia

    02.01.2019


    Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda, 
    Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały. 
    Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda, 
    Jakby tego wieczoru też świętować chciały. 

    Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła, 
    Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy, 
    By krucha biel opłatka skłóconych godziła, 
    A w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży". 

    W te najpiękniejsze  święta w roku , w Wigilię Bożego Narodzenia ,  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach , w dniu 19 grudnia 2018r.  odbyło się spotkanie wigilijne .

    W tym dniu nie zabrakło zaproszonych gości. Powiat Grójecki reprezentowała Naczelnik Wydziału Edukacji , Zdrowia i Promocji Powiatu Pani Barbara Orłowska. Przybył również Wójt Gminy Pniewy Pan Ireneusz Szymczak. Radę Rodziców reprezentował Przewodniczący Pan Michał Polewski oraz Pani Aneta Głąb, Monika Michalska i Renata Puczyńska. Wszystkich gości powitała Dyrektor Ośrodka Monika Mikołajczyk.

    W sposób szczególny powitała uczniów i pracowników, zaznaczając ,że jest spotkanie jak w rodzinie, bo taką stanowi społeczność Ośrodka.

    Wigilia Bożego Narodzenia  to czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę , to czas przygotowań  i zmian w życiu każdego człowieka. Spotkanie miało na celu podtrzymanie idei Świąt i podążanie kierunkiem wyznaczonym przez tradycję nakazującą dzielenie się wszystkim, tak by w ludzkich sercach zagościła miłość, a na ludzkich twarzach uśmiech i radość. W atmosferę świąt wprowadzili wszystkich uczniowie naszej szkoły w Opowieści Wigilijnej.

    Nie zabrakło również dzielenia się opłatkiem i serdecznych życzeń świątecznych. Spotkanie niemiernie wzruszyło Naczelnika Wydziału Edukacji , Zdrowia i Promocji Powiatu , która przekazała ciepłe życzenia od Starosty Grójeckiego dla wszystkich uczniów, rodziców i pracowników.

    Życzenia świąteczne złożył również Wójt Gminy Pniewy Pan Ireneusz Szymczak. Obdarował  uczniów prezentami , szczególnie  dzieci z zajęć  z wczesnego wspomagania rozwoju. Na zakończenie przybył Mikołaj z prezentami dla wszystkich dzieci. Wiele cennych prezentów pozostawił też dla szkoły. Prezenty ufundowali ochotnicy ze straży pożarnej w Kotorydzu i    w Tarczynie.

    Dyrektor serdecznie dziękuje za otwarte serca darczyńców.

     

    Link

  • Wigilia
    21.12.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia.

  • Andrzejki 2018
    17.12.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki 2018.

  • Andrzejkowy wieczór

    17.12.2018

    „Kiedy wieczór andrzejkowy

    rzuci na nas swoje czary,

    wróżbie wierzyć jest gotowy,

    każdy nawet niedowiarek.

    W ostatnim dniu listopada,

    powróżyć sobie wypada,

    powróżyć czymkolwiek, warto;

    wyciągniętą z talii kartą,

    butami, stopionym woskiem,

    by przyszłość poznać choć troszkę.

    Wyśmienita jest zabawa,

    Andrzejkowa we wróżenie,

    trzeba jednak ją traktować

    z lekkim oka przymrużeniem”.

     

    Tak też było w dniu 28 listopada 2018 r. w świetlicy internatu spotkała się cała społeczność Ośrodka, by miło spędzić Andrzejkowy wieczór. Była wyśmienita zabawa. Organizatorzy imprezy przygotowali rozmaite wróżby i konkurencje, dzięki którym młodzi wychowankowie mogli poznać swoja przyszłość, zawód, ukochanego czy ukochaną. Wszystko z dużą dozą radości, żartu, przysłowiowego przymrużenia oka. Było ogromne serce z imionami dziewcząt, a drugie chłopców, z którego wróżono imię przyszłego wybranka lub wybranki. Kubeczki z tajemniczym przedmiotem zapowiadały przyszłość – zakochanie, podróż, bogactwo, ślub, obżarstwo, nowy dom. Nie zabrakło numerologii związanej z datą i określeniem cech danej osoby. Była wróżba z cudownymi szpileczkami, które po rozsypaniu układały się w literę imienia przyszłego wybranka. I wiele, wiele innych tradycyjnych zabaw andrzejkowych. Na koniec była zabawa taneczna oraz magiczne cukierki z wróżbą. Jak co roku :

    „Zebrała się nasza gromada,

    Gdy już wieczór zapada.

    Chętna do zabawy w andrzejkową noc,

    Bo dziś wróżb i magii moc.

    Która pierwsza za mąż wyjdzie?

    I do której szczęście przyjdzie?

    Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?

    A która swą miłość odnajdzie?

    Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,

    Ale na wyniki jeszcze poczekamy”.

                                                                                                                                                

                                                                                                                                                        Organizatorzy

  • Szkolenie ,,Organizacja praktycznych rozwiązań w edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w szkole specjalnej, w SPDP. Najważniejsze elementy wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania i tworzenia IPET-ów.”

    06.12.2018
    W dniu 20.11.2018r. odbyło się w naszej placówce szkolenie nt.,,Organizacja praktycznych  rozwiązań  w edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w szkole specjalnej, w SPDP. Najważniejsze elementy wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania i tworzenia IPET-ów”. Szkolenie poprowadzone zostało przez panią Lidię Klaro-Celej profesor oświaty, doradczynię metodyczną, oligofrenopedagoga, wykładowczynię akademicką, ekspertkę MEN i organizacji pozarządowych, autorkę wielu książek i artykułów. Szkolenie zorganizowane zostało dzięki środkom pozyskanym m.in. z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, w  ramach  Krajowego Funduszu Szkoleń.

     

     

       

     

     

     Program szkolenia obejmował takie zagadnienia,jak:

     

     

    1. Standardy edukacji określone w nowej podstawie programowej.

     

     

    2. Szczegółowe wytyczne organizacji i realizacji praktyk wspomaganych.

     

     

    3. Rola  nauczyciela , doradcy zawodowego, specjalistów w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną na poziomie szkoły podstawowej i PDP.

     

     

    4. Najważniejsze elementy wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania i IPET dla szkół PDP.

     

     

    5. Doświadczenia polskie z realizacji projektów unijnych przygotowujących do zatrudniania wspomaganego.

     

     

     6. Doświadczenia innych krajów europejskich w przygotowaniu dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną do aktywnego, dorosłego życia.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

                                                                                                                            Opiekun WDN: W.Lewandowska
  • hymn państwowy
    19.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii hymn państwowy.

    09.11.2018 r. o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. W ten sposób przyczyniliśmy się do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

  • UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W JURKACH

    15.11.2018

    UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI
    100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
    W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM W JURKACH

     

    100 lat temu Polska dźwignęła się po długiej niewoli. W dniu 11 listopada 1918 roku cały polski naród, rozdarty przez trzech zaborców, wołał radośnie: Polska wolna! Polska Niepodległa! Niech żyje wolna Polska! Spełniły się słowa pieśni śpiewanej przez Polaków
    w świątyniach: „
    Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie!”
    Ludzie padali sobie w objęcia, wywieszali ukrywane przez pokolenia polskie flagi, żeby udokumentować swoją wielką radość. Z gmachów urzędów zaborczych strącono znienawidzone napisy i obce symbole, a na ich miejscu ukazał się dumny biały ptak – Polski Orzeł . W kościołach wierni modlili się i dziękowali Bogu za zmartwychwstanie Ojczyzny.

    Naród polski poczuł się wolny i szczęśliwy.

    Rok 2018 to rok szczególny, rok obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w które także MY – dzieci, uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach, włączyliśmy się z ogromną radością.

    W dniu 13 listopada 2018 roku spotkaliśmy się, by wspólnie cieszyć się niepodległością oraz uczcić pamięć tych, którzy na przełomie wieków marzyli o wolności i o tę wolność walczyli. Postanowiliśmy przypomnieć sobie wiersze i pieśni, które zagrzewały do tej walki, podtrzymywały na duchu, dodawały wiary, że z ruin, zgliszcz i historycznych zawirowań powstanie Niepodległa Polska. W tym celu przygotowaliśmy śpiewnik zawierający jedenaście pieśni, tych, naszym zdaniem, najważniejszych dla każdego Polaka.
    Znalazły się w nim:

    Mazurek Dąbrowskiego – Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która powstała w dniach 16 - 19 lipca 1797 r. w miejscowości Reggio, w której stacjonowały Legiony Polskie. Autorem słów był Józef Rufin Wybicki (1747–1822) – żołnierz, poeta, dramatopisarz, kompozytor, prawnik, dyplomata i działacz polityczny. Był on współorganizatorem Legionów Polskich. Dla uświetnienia uroczystości pożegnania wychodzących z Reggio żołnierzy, napisał przepojone historią i nadzieją słowa pieśni do melodii popularnego mazurka. Tu pieśń została odśpiewana po raz pierwszy i szybko zyskała popularna wśród legionistów. W dobie Księstwa Warszawskiego Pieśń Legionów Polskich Pieśń we Włoszech stała się nieoficjalnym hymnem. Później odżywała w chwilach narodowych zrywów Polaków. 26 lutego 1927 r. jako Mazurek Dąbrowskiego została ustanowiona hymnem Rzeczpospolitej.
    Rotatekst tej pieśni napisała
    Maria Konopnicka w 1908 r. Pierwotnie utwór ten był wyrazem protestu poetki przeciwko germanizacji i  przymusowym wywłaszczeniom Polaków z ziemi. Z czasem stał się dla Polaków drugim po hymnie narodowym najważniejszym tekstem patriotycznym i towarzyszył wszystkim walkom narodowo-wyzwoleńczym.  Okres wielkiej popularności pieśń przeżywała także przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r. oraz w okresie stanu wojennego. Autorem melodii był Feliks Nowowiejski, który napisał ją w styczniu 1910 roku na uroczystość 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
    Utwór Konopnickiej jest znakomitym symbolem polskich walk o wolność i niepodległość.

    Jak to na wojence ładnie – pieśń, która była śpiewana w przez walczących w powstańców styczniowych. Śpiewano ją także podczas I wojny światowej. Jej popularność sięgnęła szczytu w okresie międzywojennym. Twórcą tej pieśni był Władysław hr. Tarnowski – poeta, dramaturg, pianista i kompozytor o europejskiej sławie, uczestnik Powstania Styczniowego.
    O mój rozmarynie -  to jedna z najpopularniejszych pieśni wojskowych z czasów I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. W czasie I wojny światowej nieznany autor przerobił ją na użytek Legionów Polskich z piosenki ludowej. Utwór ten pojawiał się w prawie wszystkich żołnierskich śpiewnikach już od roku 1915. Po raz pierwszy został wydrukowany
    w zbiorze „Żołnierskie piosenki obozowe” Adama Zagórskiego, w 1916 r. W roku 1943 piosenka została opublikowana w podziemnym wydawnictwie Śpiewnik domowy. Była niezwykle popularna w oddziałach partyzanckich i wojskowych.

    Rozkwitały pąki białych róż - to piosenka znana już w czasie walk legionowych na Wołyniu w 1916 r. Szybko stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych piosenek żołnierskich
    z okresu I wojny światowej. Piosenka oparta jest na kanwie starej przyśpiewki ludowej. Nowe słowa napisał poeta młodopolski Jan Emil Lankau, najprawdopodobniej w 1914 r.
    W 1918 r. do tekstu włączono kolejne zwrotki poety Kazimierza Wroczyńskiego. Piosenka zyskała popularność w 1918 r. Kolejny okres jej wyjątkowej popularności nastąpił w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. i partyzanckich zmagań Polaków z Niemcami.

    My, Pierwsza Brygada - ta pieśń jest uznawana za hymn Legionów, a od 14 sierpnia 2007 r. za oficjalną pieśń Wojska Polskiego. Powstała w 1917 r. a autorów pieśni uznaje się dwóch oficerów legionowych – Tadeusza Biernackiego i Andrzeja Chałacińskiego. Melodia pieśni została zaczerpnięta z partytury kapelmistrza orkiestry kieleckiej Straży Ogniowej – Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego, który wraz z orkiestrantami wstąpił do Legionów w 1914 roku.
    Józef Piłsudski powiedział o twórcach pieśni: Dziękuję Panom za najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła.
    My, Pierwsza Brygada
    to marsz grywany po 1918 roku przez orkiestry wszystkich pułków piechoty i stał się tak popularny, że w 1927 roku aspirował do roli hymnu narodowego, ustępując nieporównanie starszemu, mającemu bogatszą tradycję Mazurkowi Dąbrowskiego.

    Piechota - jedna z najbardziej znanych polskich piosenek żołnierskich. Jej przypuszczalny autor Leon Łuskino był synem pułkownika wojsk rosyjskich, który ukończył polskie szkoły, wstąpił do polskiego wojska i był uczestnikiem I wojny światowej. Pełnił funkcje ważne funkcje wojskowe. Przyjmuje się, że Piechota po raz pierwszy została wydrukowana
    w Wojskowym śpiewniku żołnierza polskiego w 1929 r. Pieśń ta była bardzo popularna
    w czasie II wojny światowej. Doczekała się kilku wersji związanych z różnymi formacjami polskiego wojska. Powtarzający się w tekście motyw „szarej piechoty” nawiązuje do koloru mundurów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

    Wojenko, wojenko - była to niezwykle popularna piosenka legionowa, której twórca nie jest do końca ustalony. Autor pieśni najprawdopodobniej wykorzystał ludową melodię. Uznaje się, że mógł nim być kapitan Feliks Gwiżdż, który był między innymi żołnierzem Legionów Polskich. Podczas II wojny światowej wstąpił w szeregi Armii Krajowej, walczył
    w Powstaniu Warszawskim, po wojnie prześladowany przez komunistyczne władze, zmarł
    w więzieniu w Warszawie.

    Ułani, ułani - pieśń kawalerii polskiej, jej autor nie jest znany. Powstała w oparciu
    o piosenkę ułańską Ułani z czasów Księstwa Warszawskiego. W XIX w. utwór ten pojawiał się w różnych wariantach tekstowych i melodycznych. Dużą popularnością cieszył się w polskich formacjach wojskowych na Wschodzie w latach 1917–1918.

    Przybyli ułani pod okienko – autorem słów tej pieśni był najprawdopodobniej dziennikarz, poeta i oficer Legionów Polskich, Feliks Gwiżdż. Autor miał napisać sześć pierwszych zwrotek, a pozostałe, jak to bywa często w przypadku żołnierskich piosenek, pozostają anonimowe. Pieśń charakteryzuje się swawolnym charakterem i wesołą melodią. Opowiada o ułanach, którzy proszą pewną pannę o napojenie ich koni. Gdy zostają zapytani o cel swej podróży, wyliczają miejscowości, które będą musieli przemierzyć na szlaku bojowym. Pieśń kończą słowa ułanów, w których wyrażają nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
    Deszcz, jesienny deszcz – pieśń ta powstała w 1943 r. Szczególną popularność zdobyła
    w oddziałach partyzanckich Zgrupowania „Kampinos” Armii Krajowej. Słowa piosenki napisał Marian Matuszkiewicz, żołnierz Armii Krajowej, zamordowany przez Niemców w obozie
    w Stuthoff. W 1944 r. śpiewana była przez partyzantów z Puszczy Kampinoskiej. Za sprawą żołnierzy ze zgrupowania „Kampinos” dotarła do Powstańczej Warszawy, gdzie rozpowszechniła się wśród członków batalionów harcerskich „Zośka” i „Parasol”.

    Pieśni, które wykonaliśmy podczas naszej wieczornicy, zabrzmiały doniośle i radośnie, bo nasze serca przepojone były dumą i wdzięcznością dla tych, którzy słowem, piórem i bronią wywalczyli nam niepodległość.

    Organizatorzy

  • Wyróżnienie w konkursie plastycznym "Barwy Niepodległości"
    13.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyróżnienie w konkursie plastycznym "Barwy Niepodległości".

    Nasza uczennica Julia Zwierzchowska zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. "Barwy Niepodległości" zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Grójcu.
    Gratulujemy jej!
     
  • List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

  • Wycieczka do hotelu TOBACO w Łodzi

    06.11.2018

        30 października 2018 roku 13 uczniów naszej szkoły gościło w Hotelu Tobaco w Łodzi. Zaprosiła nas Pani Dyrektor Sylwia Perzyńska. Na miejscu spotkaliśmy się ze wspaniałym przyjęciem. Podzieleni na grupy poznawaliśmy tajniki życia hotelu. Pracowaliśmy w kuchni (przygotowując desery), w restauracji (składając serwetki i nakrywając do stołu), w pokojach, gdzie poznawaliśmy pracę serwisu sprzątającego.

        Na koniec pobytu zjedliśmy w hotelowej restauracji przepyszny obiad (zupę krem z cukinii i pomidorów, kurczaka w sosie serowym z czerwonym ryżem oraz deser, który każdy z uczestników wyjazdu sam dla siebie wcześniej przygotował w kuchni hotelowej.

        Dziękujemy Dyrekcji  Hotelu i wszystkim Pracownikom za możliwość pobytu w tak wspaniałym miejscu, miejscu gdzie zauważa się drugiego człowieka na każdym kroku.

       Wdzięczni wychowankowie SOSW w Jurkach oraz organizatorzy – B. Kocój, E. Różańska, A. Popielarz

  • ,,Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość ,,

    30.10.2018

    TERRORYZM

    ,,Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość ,,

    w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

    im.Matki Wincenty Jadwigi

    Jaroszewskiej w Jurkach.

    W dniu 24 października 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach odbyła się realizacja projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość,,. Projekt realizowany był w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018  w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i opieki w szkołach. Celem projektu było upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania                  w sytuacji zagrożenia. Projekt obejmował trzy moduły – przegląd stanu bezpieczeństwa w placówce, rekomendacje do szkolnych procedur postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia oraz szkolenie dla nauczycieli i pracowników szkoły. Na zakończenie szkolenia odbyła się symulacja ataku terrorystycznego na szkołę, w której brali udział pracownicy ośrodka. W rolę terrorystów wcielili się organizatorzy szkolenia.  Akcja ataku terrorystycznego miała na celu utrwalenie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności bezpośredniej obrony ataku  i zastosowanie zdobytej wiedzy                   w zakresie zagrożeń.

     

    Jurki,dn.29.10.2018r.

  • Szkolenie ,,Seksualność dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń.”

    26.10.2018

      Szkolenie ,,Seksualność dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń.”

        W dniu 19.X.2018r. odbyło się w naszej placówce szkolenie

    nt. ,,Seksualność dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

     i autystycznym spektrum zaburzeń, rozważna interwencja w przypadku wystąpienia zachowań trudnych o charakterze seksualnym”. Szkolenie poprowadzone  zostało przez doktor Izabelę Fornalik  pedagoga  specjalnego i edukatora  seksualnego, członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Przewodniczącą Zespołu ds. Seksualności Osób z Niepełnosprawnością w PTS, autorkę licznych publikacji dotyczących seksualności dzieci, wykładowczynię Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych  ,, Seksuologia Kliniczna – Opiniowanie, Edukacja, Terapia” na UAM w Poznaniu, Konsultantkę wątku małżeńskiego Maćka z serialu ,,Klan”. Szkolenie zorganizowane zostało dzięki środkom pozyskanym z Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, w  ramach  Krajowego Funduszu Szkoleń.

         Program szkolenia obejmował  takie zagadnienia, jak :

    -Rozwój psychoseksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną

    i autystycznym spektrum zaburzeń.

    - Dojrzewanie, jako etap na drodze do  dorosłości z intelektualną niepełnosprawnością i ADS.

    -Potrzeba seksualna u osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem – prawidłowe i nieprawidłowe formy jej ekspresji. Norma

    i patologia w zachowaniach seksualnych osób z niepełnosprawnością intelektualną , autyzmem.

    -Jak reagować na przejawy seksualności młodzieży i dorosłych

    z niepełnosprawnością intelektualną uwzględniając warunki ich życia.

    -Jak rozwijać świadomość seksualną osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem? Jak nauczyć kontroli własnych zachowań?

    -Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem jako ofiara

    lub sprawca wykorzystywania seksualnego. Rola profilaktyki na różnych etapach życia. Realizacja zajęć profilaktycznych w placówce.

    -Jak współpracować z rodzicami podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem? Porady praktyczne.

     Ukończenie szkolenia specjalistycznego, poszerzenie wiedzy i uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przez nauczycieli w zakresie kształcenia uczniów  ze  specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przekazanie  nauczycielom praktycznych przykładów dotyczących rozważnej interwencji  w przypadku wystąpienia zachowań trudnych o charakterze  seksualnym                                      u podopiecznego, jest zgodne z aktualnymi i przyszłymi potrzebami placówki.Zgodnie z diagnozą wydaną przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne duży odsetek naszych  uczniów posiada deficyty i zaburzenia rozwojowe. Osoby z  niepełnosprawnością intelektualną, przejawiają często zachowania trudne, zachowania o charakterze seksualnym. Wymagają w związku z tym uczestnictwa w zajęciach socjoterapeutycznych i rewalidacyjnych ukierunkowanych na eliminację tych zaburzeń. Nabycie kompetencji w tym zakresie pozwoli na objęcie wsparciem edukacyjnym i terapeutycznym większej grupy uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, z autyzmem, przyczyni się do podniesienia świadczonych usług i jakości pracy naszej placówki.

     

     

                                                                                                                            Opiekun WDN: W.Lewandowska

     

     

     

     

     

     

  • Święto Patronki 2018
    22.10.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Patronki 2018.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Jurkach
    Jurki 32
    05-652 Pniewy
  • Sekretariat : abcde-portal@wp.pl
    (48) 668-64-16

    Internat : 503-745-138

    Administrator strony: Andrzej Chomiuk
    E-mail administratora strony: materialyjurki@gmail.com

Galeria zdjęć