W miniony piątek 2 VI 2023r. uczennice z klasy 5a SOSW w Jurkach z zaprzyjaźnionymi uczniami z PSP nr 1 w Grójcu oraz p. Kamilą Modelską wybrali się na wycieczkę do Radomia. Tam rozpoczęli swoją przygodę od zwiedzania i zajęć przyrodniczych w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w ramach programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Największą chlubą muzeum są bezcenne dzieła samego patrona, jednak dział przyrody cieszy się nieprzerwanie wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Szereg powiązanych ze sobą przestrzennie i merytorycznie wystaw ukazujących obecny kształt świata zwierzęcego i roślinnego oraz elementów abiotycznych przyrody Ziemi Radomskiej jak również ich przemiany zachodzące na przestrzeni kolejnych er, okresów i epok geologicznych, poczynając od paleozoiku, a na holocenie kończąc. Wydział Przyrody posiada zbiory z zakresu botaniki, entomologii, oologii, ornitologii, paleontologii oraz zoologii. Znajdują się tu okazy z najbardziej odległych zakątków świata, Ameryki, Afryki, Laponii i nie tylko. Warto podkreślić, że kolekcja przyrodnicza radomskiego muzeum jest drugą największą na Mazowszu, którą należy zobaczyć. Po imponującej lekcji udaliśmy się na warsztaty pt. „Drewniany zwierzyniec”.
To jednak nie jedyny punkt wycieczki. Jak na relaks przystało wybraliśmy się do Trickoramy, największego centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce oraz jednego z największych na świecie. Kilkadziesiąt zachwycających, wielkich obrazów anamorficznych malowanych przez polskich artystów wywodzących się z nurtu street-artu, przeniosło Nas do środka malowanych obrazów! Podwodny świat, King Kong, Czarownica Ruda Baśka, Zombie Smok i Kot Radomiau to tylko niektóre z nich. Jeśli myślisz, że widziałeś już wszystko to się mylisz! Trickorama to nie tylko rozrywka i sztuka, ale także potężna dawka wiedzy, którą zdobywamy przez zabawę. To przygoda z matematyką, fizyką i optyką. Dowiesz się m.in., czym są odbicia pozorne, jak działa siatka dyfrakcyjna, jak działają kolorowe cienie, dlaczego obrazy anamorficzne oszukują nasz mózg i wiele innych ciekawostek.
Ostatnim punktem wycieczki była już tylko zabawa w parku trampolin Jump Word„ Kocham skakać”. Zabawie nie było końca, tak uczniowie świętowali kolejny „Dzień Dziecka”
Dnia 1 czerwca 2023 r. w świetlicy szkolnej OSW Jurki odbył się
XXI JURKOWSKI FESTIWAL PIOSENKI
POD HASŁEM „OD PRZEDSZKOLA DO OPOLA”
Festiwal, zgodnie z tradycją, otworzyła pani dyrektor Monika Mikołajczyk. Następnie
ogłoszono skład jury konkursowego, które wyłoniło laureatów i zdobywców Pucharu.
Uczestnikami Festiwalu byli soliści i zespoły wokalne oraz taneczne z OSW Jurki.
Zaprezentowano następujące utwory: „Na spokojne rączki i nóżki”, „Jestem sobie
Krasnoludek”, „Szczotka, pasta, kubek ciepła woda”, „Pszczółka Maja”, „Oddam ci serce”,
„Hej przeleciał ptaszek”, „Małgośka”, „Melodia ta”, „Gam, gam, staj”, „Ignacy czeka
na znak”, „Ale jazz”, „Perfect”.
Niektóre zespoły nie ograniczyły się tylko do zaśpiewania czy zatańczenia wybranego
utworu. Przygotowały także stroje i rekwizyty oraz niewielkie inscenizacje. Również soliści
wykazali się inwencją artystyczną.
A oto laureaci Festiwalu:
- nagrodę główną Festiwalu - Puchar przechodni - wręczono klasie III PDP,
- w kategorii zespół - pierwsze miejsce ostrzyły klasy: IV – V A oraz VI B; drugie miejsce
otrzymała klasa II-III A; trzecie miejsce – „O”; pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.
- w kategorii solista - przyznano pierwsze miejsce dla: Małgorzaty - kl. II ZSZ; drugie
dla Dominiki – kl. I-II-III PDP; trzecie miejsce otrzymała Angeliki – kl. IIIZSZ; wyróżnienia
zdobyli: Katarzyna i Jakub z kl. III PDP.
Wszyscy uczestnicy tegorocznego Festiwalu otrzymali słodycze i nagrody rzeczowe.
Organizatorzy dziękują Sponsorom za wsparcie.
Z niezwykłą radością i zachwytem obejrzeliśmy nagrodzonych. Zabawa była wspaniała.
Występy naszych artystów przeplatane były zagadkami i zabawą prowadzoną przez Pana
Andrzeja.
Powiało wiosną - wiosenne słońce, wiosenne kwiaty, wiosenne kanapki, wiosenne spacery,wiosenne uśmiechy
Konkurs plastyczny " Wiosno przyjdź do nas " rozstrzygnięty! Wystawa prac plastycznych.
Tradycyjnie, jak co roku, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
w Jurkach pod kierunkiem wychowawców internatu, wykonali palmę wielkanocną. Dzieło uczniów poświęcono w niedzielę palmową, podczas mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego
w Jeziórce. Palma ozdobiła ołtarz główny kościoła.
23 marca społeczność Internatu uroczyście przywitała Wiosnę. Ekologiczna Marzanna – Zima spłonęła w tradycyjnym ognisku! Bardzo smakowały pieczone kiełbaski oraz słodycze i napoje. Podsumowaniem imprezy były zabawy sportowo – rekreacyjne, które dostarczyły mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii. W bardzo dobrych humorach przywitaliśmy ulubioną porę roku. Wiosna, ach to Ty!!!
Na początku marca obchodziliśmy urodziny naszej koleżanki, Kasi. Był tort , szampan, kwiaty,prezenty, uściski oraz wspólnie śpiewanie "sto lat!"
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu już kolejny rok realizujepilotażowy program "Aktywny samorząd" finansowany ze środków PaństwowegoFunduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program realizowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Powiat Grójecki wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
w Grójcu zaprasza do udziału w Programie.
Szczegółowe informacje oraz miejsce składania wniosków:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 4a, 05-600 Grójec
(48) 664-28-30 lub (48) 366-35-76, www.pcpr.grojec.pl
PLAKAT_2023_.pdf
ulotka_2023_A3.pdf
ulotka_2023_A3.docx
Zgodnie z tradycją w internacie odbył się walentynkowy wieczór, podczas którego rozdano przygotowane wcześniej miłosne kartki. By zintegrować wychowanków zorganizowano różne zabawy: taniec na gazecie, wybór imienia ukochanej osoby, wycieczka do zoo i wiele innych. Wśród śmiechu i radości rozdano słodycze.
Podsumowanie konkursu czystości 07.02.2023 roku odbyło się podsumowanie konkursu czystości, którego celem jest promowanie czystości w sypialniach i wdrażanie do systematycznej pracy. Przedsięwzięcie przyniosło oczekiwane efekty - dzieci dbają o porządek, codziennie przed lekcjami sprzątają w sypialniach oraz pomieszczeniach internackich. Wychowankowie otrzymali nagrody w postaci środków czystości, kosmetyków, słodyczy i napojów ufundowanych przez zaprzyjaźnionych sponsorów.
Dnia 9.02.2023 nasza kadra wzięła udział w szkoleniu w zakresie padaczki
Nauczyciele naszego Ośrodka wzięli udział w szkoleniu, którego celem było przedstawienie w sposób
praktyczny wiedzy z zakresu najczęstszej choroby układu nerwowego u dzieci - padaczki. Choroba jaką
jest padaczka może być zarówno przyczyną niepełnosprawności dzieci, jak i jednym z objawów jej
towarzyszących. Celem szkolenia było przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu
choremu na padaczkę, bezpośrednio w przypadku napadu, jeszcze przed przybyciem zespołu ratownictwa
medycznego. Szkolenie dofinansowane było ze środków Urzędu pracy w Grójcu w ramach Krajowego
Funduszu Szkoleń.
Opiekun WDN- W. Lewandowska
We wtorek 31 stycznia, na zaproszenie kierownika internatu, do naszej placówki przyjechali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Grójcu.
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz w internacie i jej konsekwencji prawnych.
Pani aspirant Ewelina Kozdrój przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Wychowankowie z zaciekawieniem wysłuchali słów pani policjantki, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariuszka udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.
Pani aspirant dużo mówiła również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce.
W poniedziałek 23.01.2023r w godz. 18.00- 20.00 w świetlicy internackiej, w przepięknej scenerii – dekoracjach świąteczno-karnawałowych , dzieci i młodzież mieszkająca w internacie miała możliwość uczestniczenia w dyskotece karnawałowej.
W świetle lampek choinkowych i dekoracji karnawałowych przy dźwiękach muzyki dyskotekowej
w miłej atmosferze wychowankowie spędzili czas wolny. Taneczny wieczór uświetnił poczęstunek . Nie zabrakło smakołyków i przepysznych napoi.
Przebieg imprezy dokumentował- wykonując zdjęcia p. Norbert Rybicki.
Oprawę muzyczną przygotował p. Hubert Jachoski a dekoracje p, Ewa Szewczyk.
Nad organizacją i przebiegiem tej fajnej imprezy czuwała p. Monika Miciałkiweicz kerownik Internatu i wychowawcy: p. Agnieszka Przybysz, p. Magdalena Sobkowiak, p. Ewa Szewczyk,
p. Renata Dziubińska, p. Hubert Jachoski, p. Norbert Rybicki.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego od 2022r. szkoła otrzymała dofinansowanie i zakupiła książki do szkolnej biblioteki za kwotę 3.000 zł. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z naszym nowym księgozbiorem.
Czas spotkań przy stole wigilijnym był w naszym Ośrodku czasem kolędowania, dzielenia się opłatkiem. Bardzo dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego że mogliśmy go tak pięknie przeżyć. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów oraz wszystkim darczyńcom.