Jurki, 02.12.2015 r.
Sprawozdanie
Integracyjny Turniej w Piłkę Siatkową z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbył się w dniu 02.12.2015 r.
w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach
W zawodach brało udział siedem drużyn:
Liceum Ogólnokształcące w Grójcu
UKS „ORION” Grójec
Publiczne Gimnazjum Kruszew drużyna A i B
Publiczne Gimnazjum Grójec
SOSW w Jurkach drużyna A i B
Turniej był rozgrywany systemem do dwóch wygranych setów w dwóch grupach „każdy z każdym”. O pierwsze miejsce w turnieju zagrały drużyny z pierwszych miejsc w grupach , a o trzecie miejsce - drużyny zajmujące drugie miejsca w grupie. Gra przebiegała w rywalizacji fair-play, była zacięta i wyrównana walka sportowa. Panowała miła i sportowa atmosfera.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – LO Grójec
II miejsce – SOSW w Jurkach - drużyna B
III miejsce – UKS „ORION” Grójec
IV miejsce - PG Kruszew drużyna A
Najlepszą zawodniczką turnieju została Małgorzata Maliszewska – UKS „ORION” Grójec, a najlepszym zawodnikiem został Patryk Janowski – PG Kruszew.
Na zakończenie turnieju rozdano dyplomy i nagrody rzeczowe dla szkół.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodkości (pączki) od p. Czesława Dojutrka i zjedli pyszny obiad w szkolnej stołowce.
Organizator:
Tomasz Szewczenko
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 3 grudnia Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Sprawozdanie ze zbiórki żywności
Po raz kolejny nasza placówka przystąpiła do zbiórki żywności dla uczniów uczęszczających do Ośrodka. Akcja ta była zorganizowana pod patronatem Stowarzyszenia „Radość dzieciom”.
W tym roku skorzystaliśmy z uprzejmości sklepu „13-nastka” w Grójcu. Nasi nauczyciele i wychowawcy przez trzy kolejne dni- 26, 27 i 28 listopada bieżącego roku w godzinach od 9.00 do 19.00 dzielnie wypełniali swoje dyżury podczas zbiórki .
Łączna ilość zebranych produktów spożywczych wyniosła 290 kilogramów . Pozyskane artykuły posłużą na wykonanie paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących dzieci.
Zarząd Stowarzyszenia „Radość dzieciom” serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom oraz pracownikom Ośrodka, którzy zechcieli poświęcić swój czas i wspomóc naszych uczniów.
OSPAR 2015’
Jubileuszowa XX Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji odbyła się 26 listopada 2015 roku w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Zgromadziła, tak jak w latach ubiegłych setki gości z różnorodnych placówek opiekuńczych, wychowawczych, specjalnych i poprawczych. Dzięki temu liczna publiczność mogła obserwować różnorodne prezentacje artystyczne. Scenę otworzyli: Pani prof. Helena Ciążela – prorektor APS i pomysłodawca imprezy - dr Mieczysław Sędzicki. Od tego momentu, aż do późnych godzin wieczornych emocjom nie było końca. Na wstępie po raz kolejny rozbrzmiał hymn przeglądu, który wykonał Pan Marek Połynko. Następnie można było podziwiać uczestniczkę jednej z edycji telewizyjnego programu „The Voice of Poland” - Julię Węgrowicz oraz gościnne występy pary tanecznej Kamila Tębłowska i Jakub Zawadzki. W części pozakonkursowej wystąpiły również dzieci i młodzież z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 105 i Gimnazjum nr 8 w Warszawie-Miedzeszynie oraz dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Anielinek" w Otwocku (najmłodsi uczestnicy imprezy). W roku jubileuszu imprezy gościnnie wystąpił również Oliver Palmer (młody wokalista na co dzień mieszkający w Niemczech). Publiczność miała również możliwość obejrzenia prapremiery spektaklu pt. „Wielki błękit” (w reżyserii Aleksandry Bednarz i wykonaniu dziewcząt z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Falenicy), który będąc połączeniem filmu dokumentalnego, teatru, tańca, instalacji video i muzycznej opowiada o pogmatwanych losach młodzieży.
Po występach gościnnych przyszedł czas na prezentacje konkursowe, do których zakwalifikowano 27 ośrodków z terenu całego kraju. I tak od godziny 11 do 19 na scenie królowały różne formy sceniczne. Można było obserwować elementy tańca, prezentacje wokalne, teatralne, kabaretowe, pantomimę i in. Reprezentacja SOSW im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach w składzie Natalia Głowa i Patrycja Paszkowska wykonała utwory wokalne pt. „Chcę” oraz „Pieśń odchodzących”. Te piosenki z nurtu gatunku poezji śpiewanej przypadły do gustu publiczności. Dziewczęta zebrały gromkie brawa po swoim występie. Usłyszały również gratulacje od przedstawicieli innych placówek biorących udział w przeglądzie. Po zakończeniu przesłuchań przyszedł czas na wspólną zabawę przy muzyce dyskotekowej, a następnie na wręczenie długo wyczekiwanych dyplomów i nagród ufundowanych przez Akademię Pedagogiki Specjalnej oraz sieć Plus GSM.
II OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W SOSW W JURKACH
Dnia 20 listopada 2015r. obchodziliśmy w SOSW w Jurkach drugi Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten ustanowiono, aby zaznaczyć iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka
i uhonorować szczególny wkład Polski w uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka (1989r.), która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym określającym prawa dziecka.
W celu przypomnienia i utrwalenia praw dziecka organizatorki uroczystości (p. J. Basińska, p. E. Chyła i p. A. Szymczak) ogłosiły konkurs plastyczny pt. Prawa dziecka. Uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem swoich wychowawców wykonali plakaty zgodne z tematyką konkursu. Plakaty te zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej i stanowiły niepowtarzalny dowód zaangażowania uczniów
i nauczycieli.
Wspólne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka rozpoczęła wicedyrektor p. K. Dąbrowska, odczytując uczniom i nauczycielom list Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka. Pan Rzecznik przypomniał o tym, że Polska jest uznawana za ojczyznę praw dziecka, a prawa te są niezbywalne. Zachęcał również do wysłuchiwania poglądów dzieci. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą prawom dziecka i zawierającą informację, kto może pomóc dzieciom, gdy ich prawa nie są przestrzegane. Po prezentacji organizatorki zaprosiły uczniów do wspólnej zabawy. Każda z klas wylosowała prawo dziecka zapisane na kartce i miała odszukać takie samo prawo zapisane na kolorowym balonie. Z pozoru proste zadanie przyniosło wiele radości i wprawiło uczestników w dobry humor.
Na koniec obchodów zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. Prawa dziecka. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu były kolorowe i estetycznie wykonane, a niektóre zawierały akcenty osobiste, takie jak podpisy dzieci, odciski dłoni i zdjęcia uczniów podczas ich codziennych zajęć w naszym Ośrodku. Jury miało bardzo trudne zadanie i po długich naradach postanowiło nagrodzić klasę II PdP (I miejsce), oddział przedszkolny (II miejsce) i klasę I-III szkoły podstawowej (III miejsce). Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami przesłanymi przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Pan Rzecznik nie mógł w tym roku przyjąć naszego zaproszenia, ale mamy nadzieję, że za rok odwiedzi uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Serdecznie zapraszamy!
J. Basińska
E. Chyła
A. Szymczak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prawa dziecka 20..11.2015r..
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
19 listopada 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach odbył się uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
W sali panował kameralny nastrój. Na zabytkowych piecach poustawiane zostały zapalone świece. Dekoracje były biało czerwone i zawierały akcenty narodowe. Z boku stał stolik z bukietem białych i czerwonych róż.
Uczniowie deklamowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne („O mój rozmarynie”, „Rota”, „Boże coś Polskę”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”). Osoby biorące udział w inscenizacji ubrane były w stroje z epoki wypożyczone od zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej ze Mszczonowa.
Wszyscy oglądający przedstawienie zwrócili uwagę na osobę Józefa Piłsudskiego oraz mundur, w który Marszałek był ubrany. Wyglądał bardzo dostojnie.
Opracowała B.K.
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
W dniu 22.10.2015r odbyły się w budynku grup wychowawczych otrzęsiny. Na czas zabawy świetlica przeistoczyła się w oddział szpitala zakaźnego, a część wychowawców i wychowanków w personel medyczny. „Lekarze” walczyli z epidemią kociej grypy, która zarazili się nowi podopieczni Ośrodka. Każdy z nich został poddany badaniu na występowanie objawów tegoż schorzenia oraz w razie potrzeby poddany leczeniu.
Każdy z nowych podopiecznych przeszedł „test sprawnościowy”, który uprawniał go do włączenia w poczet wychowanków. Test otrzęsinowy przeszły również nowa wychowawczyni – p. Renata Dziubińska oraz nowa wicedyrektor – p. Katarzyna Dąbrowska.
Dziewczęta i chłopcy wzięli udział w następujących konkurencjach:
- Ubieranie Ewy – taniec w parach połączony z wymianą garderoby,
- Deptanie balonów,
- przechodzenie pod sznurkiem,
- wycieczka do zoo.
Całość imprezy zakończyła dyskoteka, która trwała do mgodziny 20.00.
Otrzęsiny przygotowali: K.Byliniak, K.Lipa, Sł.Rajter, A.Marlikowska.
Dnia 4.11.2015r. w SOSW w Jurkach odbyło się spotkanie z przedstawicielem Sanepidu panią Bożeną Janus. Dotyczyło tematyki pro zdrowotnej. Adresowane było dla uczniów gimnazjum oraz szkoły zawodowej.
Pani B. Janus w swojej prezentacji zapoznała uczniów z problematyką uzależnień od środków psychotropowych, dopalaczy ich wpływu na organizm człowieka oraz leczeniu.
Przedstawiła również skutki prawne za posiadanie narkotyków.
Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem obecnych uczniów.
Krystyna Wiśniewska
Agnieszka Chudebska
Eliza Chyła
Anna Szymczak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spatkanie z przedstawicielem Sanepidu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasieniec - Inauguracja roku szkolnego.