Jurki,dn.30.08.2016r.
I N F O R M A C J A
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach informuje, że uroczysta Inauguracja Roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w dniu 01 września 2016r. o godz. 12.00.
Szkolny wykaz podręczników dla uczniów będzie dostępny i ukaże się na stronie internetowej naszej placówki w terminie do 30 września 2016r.
Uczniowie otrzymują podręczniki bezpłatnie w ramach dotacji oraz wyprawki szkolnej.
Nasza uczennica Agata Rylska zajęła I miejsce w etapie wojewódzkim, w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży "W trosce o nasze bezpieczeństwo" w kategorii "Uczniowie i wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno- wychowawczych, świetlic terapeutycznych i oddziałów integracyjnych.
Konkurs przeprowadzony został przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego we współpracy z Komendą Główną Straży Pożarnej w Warszawie.
Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 21 czerwca 2016 roku w Warszawie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Nagrody uczestnikom wręczyli wicewojewoda mazowiecki, komendant Głównej Straży Pożarnej w Warszawie i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Gratulujemy Agacie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Grill i mecz na zakończenie roku szkolnego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I miejsce naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs plastyczny w Pruszkowie.
Wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w konkursie plastycznym pt.: "Twórczość ks. Jana Twardowskiego" zorganizowanym przez SOSW w Pruszkowie.
Agata Rylska, uczennica klasy IIIBG i Seweryn Krajewski, uczeń klasy IAG zajęli ex aequo I miejsce, natomiast Maciej Leszko uczeń klasy IVB zdobył wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów w konkursach plastycznych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pracownia gastronomiczna
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowy Przegląd Zespoów Nieprzetartego Szlaku 2016.
OGNISKO POŻEGNALNE
DLA UCZNIÓW OPUSZCZAJĄCYCH OŚRODEK
(kończących szkołę zawodową i szkołę przysposabiającą do pracy)
Tradycją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach jest pożegnanie wychowanków, którzy na dobre opuszczają Ośrodek. Są to uczniowie kończący naukę
w zasadniczej szkole zawodowej oraz szkole przysposabiającej do pracy. Przed rozpoczęciem swojej nowej drogi życia, jako wykwalifikowani pracownicy i przyszłe głowy rodzin, żegnają się z nami, wspominają wspólnie spędzone lata, zdradzają swoje plany i marzenia.
A wszystko to… przy ognisku, grillu, kociołku…, w cieniu rozłożystego orzecha…,
w towarzystwie zaproszonych gości.
W tym roku naszych przyszłych absolwentów żegnali dyrekcja Ośrodka, nauczyciele
i wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz koledzy i koleżanki
z młodszych klas. Prawdziwą przyjemnością, szczególnie dla naszych przyszłych blacharzy samochodowych, była obecność emerytowanego nauczyciela, który jeszcze niedawno prowadził z nimi zajęcia praktyczne na tym kierunku. To właśnie jego dziełem był wyborny „kociołek” oraz grillowana kiełbasa w miodowo-ziołowej glazurze.
Niektórzy twierdzą, że pożegnania są smutne i wyciskają łzy. Nasze ognisko stało się zaprzeczeniem tej tezy. Nikt z nas nie płakał, nie rozpaczał. Wychowankowie, z którymi żegnaliśmy się znają swą wartość, są odważni i otwarci, dobrze przygotowani do podjęcia domowych, rodzinnych i zawodowych obowiązków. Ich nauka w szkole dobiegła końca, ale… otwiera się przed nimi świat dorosłego, odpowiedzialnego życia. Jesteśmy pełni optymizmu
i wiary, że dobrze wykorzystają ten nadchodzący czas.
Organizatorzy
Przełom maja i czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Jurkach to czas radosnego oczekiwania. Od kilku już bowiem lat w tym czasie odbywa się tam wielkie święto dzieci, pracowników oraz absolwentów pod nazwą Piknik Jurkowski. Także w tym roku, 2 czerwca, wspólnie bawiliśmy się na VII Pikniku Jurkowskim.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Monika Mikołajczyk, która powitała zebranych i życzyła wszystkim udanej zabawy. W tym roku konferansjerkę poprowadziła p. Monika Nerlo, która nie przedłużając zaprosiła do obejrzenia przedstawienia pt. ,, Kopciuszek” w wykonaniu dzieci i wychowawców pod kierownictwem p. Agnieszki Przybysz. Inscenizacja wzbudziła ogromną radość na widowni, aktorzy otrzymali gromkie brawa w uznaniu dla talentu oraz odwagi. Następnie do wspólnej zabawy zaproszeni zostali absolwenci, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy o naszej placówce. Jak z rękawa posypały się wspomnienia, których obecni wychowankowie słuchali z zaciekawieniem. Oczywiście nie zabrakło też wielu wzruszeń .
Wszyscy zebrani mogli też obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą historię oraz współczesność naszej placówki.
Bardzo interesującym przerywnikiem był przyjazd strażaków z PSP w Grójcu, którzy zaprezentowali wyposażenie wozu bojowego oraz pozwolili wcielić się w rolę strażaka udostępniając elementy stroju. Można też było spróbować swoich sił w gaszeniu fikcyjnego pożaru przy pomocy węża strażackiego.
Szczególną atrakcją był pokaz fryzjerski w wykonaniu gościa specjalnego- Daniela Górki, który odnosi znaczące sukcesy w swoim zawodzie.
Na gości czekała kawiarenka ze wspaniałymi słodkościami, panie kucharki przygotowały też smaczny obiad dla wszystkich uczestników Pikniku.
Aby tradycji stało się zadość, końcowym punktem imprezy była ,, Dyskoteka pod Kasztanami”, na której do wieczora bawili się uczniowie i pracownicy.
M. Pawlak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wojsko czyta dzieciom.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zdjęcia z Pikniku Majowego w Jurkach.
ZNÓW SUKCES SOSW JURKI
W BIELICACH
Dnia 4.06.2016 r. w Bielicach k/ Sochaczewa odbyły się kolejne już XXIV Biegi Młodych Olimpijczyków. W imprezie wzięła udział także reprezentacja SOSW Jurki. Po bardzo zaciętej rywalizacji „nasi” mimo upadków i wywrotki pokazali się na podium: 3 miejsce zajął Jacek Makowski, a triumfatorka biegu z przed dwóch lat Natalia Zawadzka była szósta. Drużyna prowadzona przez Jacka Adamiaka i Norberta Rybickiego przywiozła też okazały puchar ufundowany przez TUiR WARTA w konkurencji drużynowej.
Będziemy tam za rok i oprócz pucharów przywieziemy na pewno upragniony rower będący nagrodą główną biegu szkół specjalnych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii biegi Sochaczew - Bielice.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MAŁE FORMY ARTYSTYCZNE 2016.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ,,…PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA…,, XXIII edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej.
,,…PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA…,,
XXIII edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
im.Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej
,,Piękna nasza Polska cała ‘’- zabrzmiało w dniu 12 maja 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach. W tym dniu odbyła się XXIII edycja Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego, który od wielu lat na stałe wpisany jest do kalendarza szkolnych uroczystości. Jest to konkurs o zasięgu wojewódzkim. Obejmuje placówki kształcenia specjalnego z województwa mazowieckiego, a także z innych. W konkursie wzięli udział uczniowie i wychowankowie z placówek kształcenia specjalnego – ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Radomia, Piaseczna, Huty, Pruszkowa, Węgrowa, Nowego Miasta n. Pilicą, Borkowic, Siedlec, Huty, Przysuchy, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Radomia, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci głuchych i słabo słyszących z Radomia, Niepubliczny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przysusze, Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu.
Nie mogło zabraknąć udziału gospodarzy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach, których reprezentowali Natalia Zawadzka, Patrycja Orzeszak, Jakub Biernacki, Maciej Leszko i Agata Rylska, Przemysław Stawski, Amelia Adamiec.
Zaproszonych gości, uczniów i wychowanków, nauczycieli i rodziców powitała Pani Monika Nerlo – nauczyciel języka polskiego i koordynator konkursu recytatorskiego. Historię i tradycje oraz cele tegorocznej edycji Konkursu przedstawiła Pani Katarzyna Pobocha – nauczyciel języka polskiego i terapeuta.
Zaproszenie do udziału w konkursie przyjął i zaszczycił nas swoją obecnością Przewodniczący Rady Rodziców Pan Michał Polewski.
Powitanie oraz otwarcie Konkursu uzupełnił wspólny śpiew uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości przepięknej pieśni ,,Piękna nasza Polska cała’’.
Koordynatorem Konkursu Plastycznego była Pani Wiesława Lewandowska, która przy udziale plastyków ze Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej Pani Marii Jakubczyk i Agnieszki Kazały przygotowała piękną i wartościową wystawę prac artystycznych dzieci oraz wspólnie z członkami Stowarzyszenia dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców. W tym roku do placówki wpłynęło 160 prac plastycznych, w których każdy mógł dostrzec głęboką wrażliwość dziecka niepełnosprawnego, dziecka i ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania pięknem naszej ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych, wyrabianie świadomości narodowej, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości, kształtowanie poczucia piękna, wyzwalanie wśród dzieci i młodzieży satysfakcji i radości płynącej z twórczości własnej.
W tegorocznej edycji konkursu nie mogło zabraknąć gospodarza Powiatu Grójeckiego, którego reprezentował członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Pan Ireneusz Szymczak. Ufundowane przez Zarząd Powiatu Grójeckiego nagrody-pluszowe maskotki wręczył zwycięzcom i wyróżnionym uczestnikom konkursu. Nagrody ufundowała również Rada Rodziców. Podczas tej uroczystości odczytano również słowo - list od Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka oraz Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marka Suskiego z gratulacjami za podejmowanie takich cennych inicjatyw. Mimo nieobecności zaproszonych wszyscy wysłuchali serdecznych i ciepłych słów.
Na zakończenie uroczystości Pan Ireneusz Szymczak podziękował wszystkim za zaproszenie, za piękną wystawę plastyczną, recytacje artystów oraz wspólnie spędzone chwile. Serdeczne podziękowania skierował do nauczycieli i wychowawców, podkreślając ich codzienny trud, zaangażowanie i pracę. Zwrócił uwagę na profesjonalizm i perfekcję w organizacji takich cennych przedsięwzięć, przez naszą placówkę, bo wielokrotnie zaszczycał nas swoją obecnością. Wysoko ocenia pracę nie tylko dyrektora, ale przede wszystkim nauczycieli i pracowników tego Ośrodka, którzy dają dowód rzetelnej i sumiennej pracy, w tej codziennej służbie dla dziecka niepełnosprawnego, niosąc pomoc drugiemu człowiekowi.
Na zakończenie Konkursu Dyrektor Ośrodka Monika Mikołajczyk podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom i opiekunom oraz zaproszonym gościom za tak liczny udział w tegorocznej edycji konkursu. Podkreśliła również trud codziennej pracy nauczyciela, zaangażowanie, twórcze umiejętności, doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim troskę i zamiłowanie do pracy nauczyciela, do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.
Szczególne podziękowania skierowała do swoich nauczycieli, którzy przygotowali ten konkurs, Pani Moniki Nerlo, Wiesławy Lewandowskiej, Katarzyny Pobocha. Podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom, którzy przygotowali to cenne przedsięwzięcie.
Organizatorzy serdecznie dziękują Zarządowi Powiatu Grójeckiego oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród – pluszowych maskotek, dyplomów i wyróżnień.
Do zobaczenia za rok.