Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, integracji sensorycznej i terapia logopedyczna na spotkaniu podsumowującym zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w SOSW
w Jurkach
8 lutego 2017 roku w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017. W spotkaniu uczestniczyli rodzice i dzieci objęte zajęciami wwr, dyrektor Ośrodka- p. Monika Mikołajczyk, wicedyrektor- p. Katarzyna Dąbrowska i terapeuci wwr. Celem spotkania było umożliwienie rodzicom i dzieciom nawiązania relacji w grupie oraz zdobycie nowych umiejętności praktycznych, które rodzice będą mogli ćwiczyć z dziećmi w domu. Rehabilitantka ruchowa p. J. Wyrzykowska zaprezentowała Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Zebrani licznie uczestnicy wykonywali samodzielnie, w parach i grupach proponowane ćwiczenia, rozwijając świadomość własnego ciała i przestrzeni. W wesołym nastroju nawiązywali bliski kontakt z innymi i relaksowali się. Terapeutka SI p. Beata Rajter przedstawiła ćwiczenia stymulujące zmysły i omówiła ich celowość. Logopeda p. Karolina Rudnicka pokazała rodzicom jak wykonywać ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne z dziećmi w warunkach domowych. Miła atmosfera i słodki poczęstunek sprzyjały wymianie doświadczeń, spostrzeżeń i informacji. Mamy nadzieję, że spotkanie to pozytywnie wpłynie na jakość naszych zajęć i poczucie kompetencji rodziców w zakresie stymulowania rozwoju własnych dzieci.
Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Jurkach
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
7 lutego 2017 odbył się XVI Jurkowski Festiwal Piosenki pod hasłem „Miłość w sercu, ogień w duszy”. Festiwal odbył się w pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej. W skład jury weszła Pani Małgosia, Pani Agnieszka i Mama Amelki. Jury w/w składzie wysłuchało i oceniło uczestników festiwalu. W konkursie brali udział uczniowie wszystkich klas. Najbardziej spodobało się wykonanie piosenki „Przez twe oczy zielone” przez klasę IV-VI A. Oczywiście bezapelacyjnie zdobyli nagrodę w postaci statuetki i nagród rzeczowych.
Drugie miejsce zajęły klasy IV-VI B, wykonując piosenkę „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokocha”, klasa I-III BG za interpretację piosenki „Wszyscy chcą kochać” oraz klasa I-III KZ za piosenkę „W sercu mi graj”. Trzecie miejsce wyśpiewała klasa I-III A z piosenką „Zośka”. Pozostałe klasy wyróżniono. Niezwykle pomysłowo i ekspresyjnie wykonane zostały utwory przez solistów; Denisa, Natalię i Patrycję oraz zespół Norberta i Pawła pod kierunkiem Pani Kasi i Pani Sylwii. Swoje wokalne zdolności zaprezentowali również pracownicy Ośrodka. Brawo dla Pana Grzegorza i Pana Marka. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy brali udział w szkolnym festiwalu.
Wszyscy gramy w „siatę”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, już po raz kolejny rozegrano w naszym Ośrodku turniej w piłkę siatkową. W tym roku integracja była jeszcze większa. Drużyny były mieszane – w skład każdej drużyny wchodziło dwóch nauczycieli i dwóch uczniów. Dzięki dużemu zainteresowaniu oraz chęci wspólnej gry i zabawy udało się stworzyć cztery drużyny 4-osobowe. Mecze były rozegrane zgodnie z zasadami fair-play i dostarczyły wielu pozytywnych emocji i wzruszeń.
Przerwy między kolejnymi meczami uświetnił występ taneczny wychowanek grupy IV.
Każda z drużyn otrzymała wielki puchar i pamiątkowe medale. Nie zabrakło też słodkiego akcentu.
Za zaangażowanie i okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy: Agnieszka Przybysz i Tomasz Szewczenko
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wszyscy gramy w „siatę”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Studniówka 2017r w Jurkach.
Dzień 9 lutego 2017 r. był bardzo ważny dla uczennic i uczniów klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunkach: kucharz, blacharz samochodowy oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Po trzech latach wytężonej pracy nad sobą i zmagań z nauką wychowankowie mieli okazję do zabawy na balu. Był to długo oczekiwany wieczór, który pozwolił na moment zapomnieć o obowiązkach szkolnych. Organizatorami Studniówki byli nauczyciele – wychowawcy klas kończących szkoły: Beata Furmańska, Małgorzata Kusztal, Janina Laskowska, Katarzyna Pobocha i Elżbieta Różańska.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu w Grójcu – Pan Marek Ścisłowski oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Grójeckiego w osobach: Pan Ireneusz Szymczak i Pan Paweł Siennicki, Rada Rodziców w składzie: Pan Michał Polewski, Pani Aneta Głąb, Pani Aneta Durka i Pani Renata Puczyńska oraz inni rodzice, nauczyciele i wychowawcy oraz koleżanki i koledzy z młodszych klas.
O godzinie 1700 Pani dyrektor Monika Mikołajczyk oficjalnie rozpoczęła zabawę. By tradycji stało się zadość, uczniowie klas IIIBL, IIIK i IIIPDP zatańczyli poloneza przygotowanego przez
Panią Katarzynę Pobocha. Pięknie wykonany taniec został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Monika Mikołajczyk, która życzyła uczniom wspaniałej zabawy podczas balu oraz spełnienia wszystkich marzeń w dorosłym życiu. Pan Starosta Marek Ścisłowski podziękował za zaproszenie, wyraził wdzięczność za możliwość wspólnej zabawy, a także życzył uczniom realizacji planów na kolejnym etapie życia. Uczniowie podziękowali gronu pedagogicznemu i rodzicom za pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekę. Z wyrazami szacunku przekazali kwiaty przedstawicielom Dyrekcji Ośrodka.
Po oficjalnym rozpoczęciu balu przyszedł czas na poczęstunek. Suto zastawione stoły z wyśmienitymi potrawami zachęcał do jedzenia. Nie zabrakło też soków z grójeckich jabłek ufundowanych przez Panią Agnieszkę Chudebską i Pana Michała Polewskiego oraz tradycyjnego tortu ufundowanego przez Panią Agnieszkę Darnowską. Podjadanie przeplatane było tańcem, który prowadził D.J. SOPEL. Wszyscy bawili się wspaniale przy rytmicznej muzyce disco polo i popularnych przebojach polskich i światowych wykonawców.
Był to niezwykły i niezapomniany wieczór. Bal studniówkowy 2017 r. zostanie
w pamięci każdego uczestnika.
J. Laskowska
Dnia 1 lutego 2017r., kiedy okres karnawałowy był już w pełni w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach jak co roku odbył się Karnawałowy Bal Przebierańców. Wyobraźnia dzieci i dorosłych sprawiła, że stroje tańczących były pomysłowe i oryginalne. Każda grupa wychowawcza podczas tańca zaprezentowała swoje przebrania. Odwiedził nas m.in.: człowiek-pająk, rodzina Makumby, kowboj, rodzina królewska i tajemnicza nieznajoma…
Tradycyjnie już wybrano Króla i Królową balu. W tym roku zostali nimi: Łukasz Kachniarz i Natalia Zawadzka.
Zabawę umilały konkursy: taniec z balonami i zabawa integracyjna „Wycieczka do ZOO”. Dzięki Firmie Ferrero i Pepsi nie zabrakło słodkich nagród i poczęstunku, a o oprawę muzyczną zadbali nasi wychowankowie - T. Wojna i M. Jasik.
Zabawa była super, co widać na załączonych zdjęciach. Do zobaczenia za rok !!!
M. Pacholska
A. Przybysz
P. Sobociński
N. Rybicki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podsumowanie I semestru - apel.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja Gwiazdor w Jurkach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia w SOSW w Jurkach.
Wigilia Bożego Narodzenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach.
W dniu 20 grudnia 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach odbyła się Wigilia Bożego Narodzenia. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy placówki. Dzieci i młodzież Ośrodka zaprosili wszystkich do wspólnego kolędowania. Nie zabrakło pięknych polskich kolęd i pastorałek - ,,Cicha noc'', ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki'' , ,,Jezus Malusieńki''. Wspominano również tych , którzy odeszli, bliskich i znajomych w ,,Kolędzie dla nieobecnych''.
Wszyscy przyłączyli się do wspólnego kolędowania. Pełną wzruszeń oprawę Świąt Bożego Narodzenia przygotowali nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą. Podczas uroczystości wigilijnej miło nam było gościć przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Grójcu Panią Agnieszkę Bilską Naczelnika Wydziału Edukacji oraz członka Zarządu Powiatu Grójeckiego Pana Pawła Siennickiego. Pani Naczelnik w imieniu Starosty Grójeckiego oraz Zarządu Powiatu Grójeckiego złożyła nam wszystkim życzenia świąteczne , podkreślając magię i urok Świąt Bożego Narodzenia.
Życzenia świąteczne dla wszystkich złożyła również Pani Monika Mikołajczyk-Dyrektor Ośrodka , dzieląc się ze wszystkimi opłatkiem. W tym dniu nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja, który wraz ze Śnieżynką przybył do nas, obdarowując wszystkie dzieci prezentami. Każde dziecko otrzymało prezent, który ufundowany został przez Firmę Transport Międzynarodowy – FM Polska. W imieniu wszystkich dzieci Dyrektor Ośrodka Monika Mikołajczyk podziękowała sponsorom i fundatorom za tak piękny dar – wielkie serce dla naszych podopiecznych, wręczając przedstawicielom firmy Podziękowanie.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor zaprosiła gości, rodziców, nauczycieli oraz pracowników na słodki poczęstunek oraz tradycyjne pierogi z barszczem.
Dyrektor serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom i pracownikom za wkład w przygotowanie Wigilii, oprawę i występ artystyczny dzieci i młodzieży, wspólne kolędowanie, a przede wszystkim za obecność podczas tak pięknego święta – Wigilii Bożego Narodzenia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Świąteczny Anioł”.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
pt. „Świąteczny Anioł”
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Jurkach
„ Kolorowe Anioły skrzydlate
prosto z nieba niosą nam dary
bezszelestne i niewidzialne-
ale bez nich świat byłby szary …”
Anioły szczególnie są nam bliskie kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach postanowili sobie
o nich przypomnieć i zaprosić do siebie.
Ogłoszony został konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim był Anioł.
Zadaniem uczniów było wykonanie anioła dowolną techniką z dowolnego materiału.
W konkursie udział wzięło ponad 40 uczniów, którzy wykazali się dużą kreatywnością, zapałem twórczym, który zaowocował oryginalnymi pracami.
Jury dokonało oceny prac i postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
I miejsce w kategorii prac zbiorowych zajęło - przedszkole
Miejsca indywidualne otrzymali:
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Wyróżnienia:
S. Nalej, P. Strzelczyk, Ł. Kierszniewski, A. Rylska, A. Łodziana, J. Zwierzchowska,
N. Zawadzka, K. Wilim, L. Świstowska, A. Stawicka, K. Puczyńska
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie upominki.
Wystawę prac obejrzeć można w świetlicy szkoły.
Zapraszamy
Wiesława Lewandowska
Dnia 01.10.2016 r. w Pruszkowie odbyła się I Integracyjna Olimpiada Sportowa z udziałem wychowanków SOSW w Jurkach w liczbie: 7 dzieci i 2 opiekunów. To już kolejna wyprawa naszych na podbój olimpiad i innych imprez przeznaczonych dla dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych. Trzeba jednocześnie podkreślić, że wychowankowie SOSW w Jurkach pod kierownictwem Jacka Adamiaka i Norberta Rybickiego należą do najczęściej zapraszanych na tego rodzaju imprezy ośrodków naszego powiatu. Olimpiada w Pruszkowie to oprócz Jaktorowa, Bielic, Piastowa czy Grodziska Mazowieckiego miejsce gdzie na pewno znajdziemy się za rok.
Dzień Praw Dziecka w SOSW w Jurkach
21 listopada 2016 roku obchodziliśmy w naszym Ośrodku III Ogólnopolski - Dzień Praw Dziecka. Ustanowiono go, aby podkreślić, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, a państwo i dorośli zobowiązani są do szczególnego traktowania dzieci i uznania dobra dziecka za najwyższy cel. W naszym Ośrodku obchody zaczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej praw dziecka, pojęć takich jak wolność i równość, dokumentów, w których prawa te mają swoje źródła i umocowanie, zadań Rzecznika Praw Dziecka i Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD. Uczestnicy wysłuchali również Kodeksu Praw Dziecka. Następnie uczniowie, wyposażeni w niezbędną wiedzę, przystąpili do rozwiązywania quizu Prawa Dziecka 2016. Były w nim zawarte pytania dotyczące praw dziecka a także SOSW w Jurkach. Do rywalizacji przystąpiły zespoły składające się z uczniów wszystkich klas, a cała społeczność szkolna gorąco im kibicowała. Nad właściwym przebiegiem quizu czuwała komisja złożona z pedagoga szkolnego, opiekuna Samorządu Szkolnego i przewodniczącej Samorządu Szkolnego. Podczas rozstrzygania quizu uczniowie utrwalali znajomość numeru Dziecięcego Telefonu Zaufania, kolorując plakaty przedstawiające ten numer. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody z logo Rzecznika Praw Dziecka.
A. Szymczak, J. Basińska, E. Chyła, T. Marlikowski